Будинок княгині Уварової в смт Ворзель Київської області — пам'ятка архітектури великого значення. Це чи не найяскравіша будівля всіх дачних поселень початку ХХ століття. Її легко помітити поблизу залізниці завдяки складній архітектурі, башті з флюгером, незвичним формам та яскравому жовтому кольору.Побудований в 1902 р. київським промисловцем на прізвище Септер, який в 1903 році продав його цукрозаводчику Ф. Терещенку. А Терещенко подарував будинок своїй дочці, дружині графа Уварова. Звідси й «народна» назва — Уваровський дім. В радянські часи в будинку розташовувалась школа, шкільні майстерні, бібліотека, перший в Україні шкільний кінотеатр «Космос», де самі учні були кіномеханіками. Зараз в будинку розміщується музей історії Ворзеля.

 

Придбавши дачу у Ворзелі, графиня Уварова прикрасила свої володіння, які тягнулися аж до поля на південній околиці Ворзеля, різноманітними рідкісними рослинами і деревами цінних порід. Біля будинку був влаштований фонтан, прокладені гравієві доріжки. Подібною діяльністю займалися й інші дачники-багатії. У Ворзелі збереглося тюльпанове дерево віком більше ста років (посадили у 1914 році, квітне щорічно у травні-червні).

Н.Уварова приїжджала сюди влітку з дітьми та чоловіком — предводителем дворянства Бердичівського уїзду Волинської губернії, одним із директорів Київського відділення Російського музичного товариства, неабияким шанувальником музики і театру, Сергієм Уваровим.

Садиба Уварової Ворзель.


Попри свій статус і чималі статки Наталя Уварова отримала фах акушера. В Києві її коштом було збудовано пологовий будинок. І у Ворзелі графиня ніколи не відмовлялась помогти кому потрібно при пологах.

 

Після революції 1917-го року Терещенки і Уварови емігрують до Англії. Решту свого життя графиня прожила у Франції, там і померла у віці 97 років.

А в колишньому будинку графині Н. Ф. Уварової працювала школа. Можна сказати, що усе корінне населення Ворзеля одержало середню освіту саме тут.

У 1920–1923 рр. тут працював вчителем політосвіти та української мови видатний український письменник Валер'ян Підмогильний.

На початку 60-х років у школі було створено кінотеатр «Космос», який існував понад 20 років і посів перше місце на Всесоюзному конкурсі шкільних кінотеатрів. Тут побували багато відомих кінорежисерів та діячів кіномистецтва (О. Роу, С. Параджанов, Г. Мілляр, О. Хвиля та ін.), відбулися прем'єри фільмів «Легенда про Мальчиша-Кибальчиша» та «Морозко». Кінотеатр був відомий навіть у Голлівуді, про що свідчать листи з Національної Академії кіномистецтва, які надходили сюди з Америки.

 
У 1990-х ця історична будівля залишилася бездоглядною, поступово руйнувалася. Сходи з тераси були вирвані варварським способом, дах протікав, руйнувалися перекриття.

 

У 2007 році Ворзельська селищна рада віднайшла кошти, провела ремонт будівлі, взяла її на свій баланс. На День селища 18 вересня 2007 року після реконструкції у колишньому будинку графині Н. Ф. Уварової (Терещенко) було відкрито Ворзельський музей історії і культури «Уваровський дім».

Натепер у будівлі колишньої дачі графині Н. Ф. Уварової крім музею, який займає чотири зали на першому поверсі та одну на другому містяться центр культури «Уваровський дім» та деякі підрозділи Ворзельської селищної ради.

 

З 1 січня 2015 року по сьогоднішній день ЦК "Уваровський дім" знаходиться в структурі Ірпінського відділу культури, національностей та релігій Ірпінської міської ради.

© 2015 г.
Все права защищены.